Çalışmalarımız

Migros Kadın Akademisi

Perakende sektöründe okul niteliği taşıyan Migros Perakende Akademisi ve Migros Aile Kulüpleri’nin güçlerini birleştirmesiyle, 2021 yılı başında Migros Kadın Akademisi hayata geçirildi. Kadınlara farklı konularda ilham olmak, yeni beceriler edinmeleri ve hayata daha çok katılımları konusunda farkındalıklarını ve motivasyonlarını artırmaya yönelik eğitimlerle kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan bu eğitim platformu, kişisel gelişim eğitimleri, hobi kazandırma, mesleki eğitimler ve aile içi ilişkilerden marka yaratmaya kadar birçok alanda üyelerine destek vermeyi amaçlıyor. Ticaret Bakanlığı desteği ile Adana, Kocaeli, Samsun, Ankara ve Eskişehir’de Bölgesel Kadın Kooperatifleri ile sınıf içi eğitimleri gerçekleştirildi. Düzenlenen sınıf etkinliklerine 500 kişi katıldı. Düzenlenen sınıf etkinlikleri ile de yeni iş birlikleri için fırsat yaratıyoruz. Bunlara ek olarak, Migros Kadın Akademisi’nin, işini kurma noktasına gelen kadınların çalışma hayatına katılmalarına ve ürettikleri ürünleri pazarlamalarına da destek olması planlanıyor. Migros TV üzerinden kolayca erişim sağlanabilen bu platformda an itibarıyla, 50’den fazla eğitmenle birlikte ortaya çıkarılmış 300’den fazla eğitim videosu ve her ay verilecek olan 4 yeni eğitimle birlikte 70’ten fazla farklı başlıkta eğitim bulunuyor. Migros TV’de yer alan bu içerikler 296.637 sayfa görüntülenmesi aldı. Bununla birlikte, bu platformumuzu düzenli aralıklarla eğitim ve yeni içerikler ekleyerek güncelliyoruz. Migros Kadın Akademimiz aracılığı ile 3 yıl içerisinde 1 milyon kadına ulaşmayı hedefliyoruz.

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu programımız ile müşterilerimize dengeli beslenme, düzenli ve yeterli su tüketimi, günlük yapılan fiziksel aktivitelerin artırılması, ağız ve diş sağlığı konularında kişiye özel bilgilendirme, interaktif tavsiyeler ve indirimli ürün tavsiyeleri içeren hizmetler sunuyoruz. Migros Money uygulamasına dahil olan “Sağlıklı Yaşam Yolculuğu” bölümünde, Money kart üyesi olan müşterilerimizin gıda alışverişleri ile tavsiye edilen tüketim verilerini kıyaslıyor; dengeli beslenmeleri için ihtiyaç duydukları besin gruplarına yönelik mesajlar ve indirimli ürün tavsiyeleriyle olumlu davranış değişikliğini teşvik ediyoruz. Sağlıklı yaşam önerilerimiz çerçevesinde daha dengeli beslenmeleri için 2021 yılında müşterilerimize yaklaşık 1,3 milyon TL tutarında kişiye özel indirim sağladık. 2020 yılında, Anadolu Sağlık Merkezi iş birliğiyle, programımızı vegan ve vejetaryen beslenme biçimini benimsemiş müşterilerimiz için yeniledik. Bununla birlikte, uygulama içerisinde bulunan bilgilendirme mesajlarını uzman diyetisyenlerin hazırladığı videolar aracılığı ile paylaşıyoruz.

2021 yılında, program içeriğine Aptamil iş birliğinde bebek beslenmesi, Johnson & Johnson iş birliğinde bebek bakımı, GSK (Corega) iş birliğinde protez diş bakımı konularında mesajlar eklendi. Bu program sayesinde, başladığımız günden bu yana 3,3 milyondan fazla müşterimize ulaştık. Programın kalıcı etkisini tespit edebilmek adına hayata geçirdiğimiz, KMPG Türkiye ile Dengeli Beslenme Endeksi’nde (DBE) proje öncesi döneme oranla 2,8 puanlık bir iyileşme yakaladık. Bu endeks kapsamında, müşterilerimizin gıda alışverişlerindeki ana besin gruplarının dağılımının yıllık ortalaması alınıyor. Bunun sonucunda, önerilen tüketim oranlarına göre sapma derecesi belirleniyor. 2021 yılında; uygulamaya bebek beslenme ve bakımı, protez diş bakımı kapsamında mesajlar da ekledik. Uluslararası 7 adet ödül alan Sağlıklı Yaşam Yolculuğu programımız; Lizbon, Berlin, Londra, Tokyo, Varşova ve Monaco’daki dünya perakende zirvelerinde örnek proje olarak sunuldu, yeni nesil perakende uygulamaları arasında bir ilk olarak büyük ilgi ile karşılandı. Projenin Latin Amerika ve Japonya’da perakende sektörüne uyarlanması için çalışmalar yürütülüyor.

Migros ile Sağlıklı Büyüyorum

Toplum sağlığına yönelik farkındalık çalışmalarımızda çocukların çok özel bir yeri olduğuna inanıyor ve bu konuyla ilgili çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sağlıklı ve iyi yaşam bilincinin çocuklarda yaygınlaşması ve hayat pratiklerine daha iyi yerleşmesi için 5 yıldır birçok alanda ödül almış olan Migros ile Sağlıklı Büyüyorum projemizi yürütüyoruz. Bu kapsamda, Türkiye’nin 70 ilindeki 396 Migros mağazasında çocuklar için mağaza turları, gönüllü mağaza müdürlerimiz tarafından, çocuklar ve ailelerinin Migros mağazalarına davet edilmesiyle gerçekleştiriliyor.

Sağlıklı yaşam ve bilinçli alışveriş eğitimi verdiğimiz çocuklara; meyve ve sebzelerin yararlarından ürünlerin raflara ulaşma ve kontrol süreçlerine, İyi Tarım Uygulamalarından etiket okumanın ipuçlarına kadar birçok bilgi paylaşıyoruz. Çocuklara ayrıca, mağazalardaki atık toplama kutularının faydaları ve atıklarını geri dönüşüme kazandırarak daha iyi bir gelecek için yapabilecekleri katkılar anlatılıyor. Hareket ve dengeli beslenmenin öneminin vurgulandığı ve öğretildiği turlarda çocuklara Gıda Güvenliği Derneği desteği ile oluşturulan “Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi” hediye ediyoruz. Migros ile Sağlıklı Büyüyorum projesi kapsamında şimdiye kadar 176 bini aşkın çocuğa eğitim ve etkinlikler düzenledik. Mağaza turlarına ek olarak, eğitimi dijital ortama da taşıyarak eğitime kolay ve hızlı bir şekilde erişilmesini sağladık. 2021 yılında, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) iş birliğiyle hazırlanan animasyon filme dönüştürülen eğitimimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yayımlandı.

Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza

“Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza” projesini 2014 yılından bu yana yürütüyoruz. Hala tüketilebilir olma özelliğini koruyan ama son tüketim tarihi yaklaşan gıda ürünlerini, sokak ve orman hayvanlarına ulaştırılması için HAYTAP’a (Hayvan Hakları Federasyonu) bağışlıyoruz. Proje kapsamında bugüne kadar toplamda 4.423 ton gıda yardımı ile hayvanların beslenmesine katkı sağladık. Bunun yanı sıra, mağazaların çevresinde yaşayan sokak hayvanlarının, temiz ve sağlıklı bir ortamda beslenebilmesi için 227 mağazamızın önüne, özel tasarım mama kapları yerleştirdik.

Sokak hayvanlarının fazla olduğu bölgelerde yer alan mağazalarımızdan gelen talepler doğrultusunda mama kaplarını ilgili mağazalarımıza tahsis ediyoruz. Ayrıca, sene içerisinde depolarımızdan yaptığımız bağışlar ile 255,8 ton gıda çiftlik hayvanının beslenmesine de katkı sağladık.

Engelsiz Migros

Engelsiz Mağaza projemize, 2017 yılında engelli ve yaşlı müşterilerimize imtiyazlı hizmetler takdim etme gayemiz paralelinde başladık. 2018 yılında proje bünyesine Migros Sanal Market’i de katıp “Engelsiz Migros” olarak genişlettik. Proje kapsamında, Migros Sanal Market’in mobil uygulamasını, görme engelli bireyler tarafından kullanılan ekran okuyucu programlarına tam uyumlu olacak biçimde planlayıp kullanıma sunduk. Buna ek olarak, 2021 yılı itibarıyla, 50 ilimizde, ‘Engelsiz Migros’ konseptine uyumlu 283 Migros ve Macrocenter mağazamız bulunuyor. Ayrıca, görme engelli kullanıcılarımızın market alışverişi yapmasını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalarımız bulunuyor. 2021 yılında BlindLook ile yapılan iş birliğinde, Migros Sanal Market’in mobil uygulaması ve web sitesi için geliştirilen sesli simülasyon teknolojisi ile görme engelli müşterilerimize sesli anlatım ile işlemler konusunda bilgilendirmelerde bulunuyoruz.

Engelsiz mağazalarımızda:

  • Mağaza girişlerinde rampa ve korkuluk,
  • Talep halinde, alışverişe eşlik etme hizmeti,
  • Yakalarındaki rozetlerinden fark edilebilen ve işaret diliyle iletişim kurabilen minimum 1 çalışanımız,
  • Tekerlekli sandalyelerin geçişlerine uyumlu biçimde tasarlanmış raf aralıkları,
  • Engelli ve yaşlı müşterilerimizin gereksinim hissetme durumlarında kullanıma hazır tekerlekli sandalyeler bulunuyor.
Engelsiz Mağazalar listesi için tıklayınız.

Gıdaya Saygı

Görsel anlamda satış standartlarını tamamen karşılamayan ama besleyiciliğini koruyan ve tüketime uygun olan gıda ürünlerinin israf olmasının önüne geçmek için bu ürünleri web tabanlı bir bağış platformu olan “Fazla Gıda” ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Kullanmaya ilk kez 2017 yılında başladığımız bu yeni nesil uygulama ile, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek, bağışlanabilir durumdaki gıda ürünleri ile ihtiyaç sahiplerini eşleştiriyoruz. Bunun sonucunda, gıdaların doğru adreslere, uygun miktarlarda ulaşmasını sağlıyoruz. 2021 yılında yaptığımız 2.781 ton bağış ile projemizin başından bu yana 12,78 milyonu aşkın öğünün ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına destek olduk. Gerçekleştirdiğimiz projemizin detaylı videosunu Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz. “Gıdaya Saygı” projemiz kapsamında Son Tüketim Tarihi (STT) yaklaşan taze ürünlerimizi ve olgun meyve ve sebzeleri %25-50 indirimli olarak satışa sunuyoruz ve israf olmalarının önüne geçmeye çalışıyoruz. Bu indirimlerle 2021 yılında, 3.967 ton meyve, sebze, et, tavuk gibi taze ürünün imhasının önüne geçtik ve 10,7 MigrosJet mağazasının yıllık cirosuna eşdeğer miktardaki gıdayı kurtardık.

Poşetsiz Alışveriş Hareketi

Plastik poşet kullanımının azaltılması için harekete geçerek, 2021 yılında, Türkiye’nin 81 ilindeki Migros ve Macrocenter mağazalarındaki müşterilerimizi alışverişlerinde poşet kullanmamaya davet ettik. Poşetsiz Alışveriş Hareketi kampanyamıza destek veren müşterilerimizin hassasiyetine teşekkür etmek için Manisa Yunt Dağı’na, Ege Orman Vakfı aracılığıyla 10.000 yeni fidan diktik.

Toplumsal Katkı Sağlayan İş Birliklerimiz

Toplumun bütünüyle içinde yer aldığı ekosistem ekonomisini de düşünerek değer zincirimizdeki tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için toplum sağlığı projelerini destekliyor ve iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Projelerimizin kapsam, içerik ve etki alanını genişletiyor; dengeli beslenme, kişisel bakım, bilinçli alışveriş, sorumlu tüketim gibi toplumsal etki yaratmaya hedeflediğimiz konuları odak noktamız olarak belirliyoruz. Bu doğrultuda, farklı sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşlar ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleriyle müşterilerimize çeşitli ürün ve hizmetler sunuyoruz. Bununla birlikte, bütünsel bir yaklaşım sergileyerek paydaşlarımızın tamamına değer veriyor ve parçası olduğumuz toplumla bağlarımızı sağlamlaştırmak ve topluma katkı sağlamak için iş birlikleri gerçekleştiriyoruz.

Birçok kuruluş ile iş birliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimizle toplumun gelişimini, güçlendirilmesini ve iyi yaşam bilincinin artırılmasını amaçlıyoruz. Bu projeler kapsamında paydaşlarımızla beraber eğitim, spor, sağlık, meslek edindirme ve yetenek gelişimi vb. alanlarında birçok iş birliklerine girmeye ve bu alanlarda somut çıktılar elde etmeye odaklanıyoruz.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile İş Birliğimiz: Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ile gerçekleştirilen plastik kapak toplama projesiyle 2021 yılına kadar toplanan 1.930 kg plastik kapak karşılığında 6 adet tekerlekli sandalye bağışına destek olduk.

Minik Sporcular Projemiz: Proje kapsamında, mağazalarımızda satılan Procter&Gamble (P&G) ürünlerinden elde edilen gelirin belirli bir bölümünü, Özel Olimpiyatlar Türkiye Komitesi’ne bağışlıyoruz. Bu projemiz ile 2-7 yaş arasında olan ve özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızın hem akranlarıyla birlikte sosyalleşip iletişim becerilerini geliştirmelerini hem de koordinasyon kabiliyetlerini artırmayı sağlıyoruz. Müşterilerimizin de katkısıyla, bugüne kadar toplamda 6.238 özel genç ve çocuğumuzu sporla tanışma yolunda destekledik.

Herkese Kitap Vakfı ile İş Birliğimiz: Çocuklarda kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasını amaçlayan bu projemizde, müşterilerimiz ile ortak paydada buluşarak Herkese Kitap Vakfı’nı destekliyoruz. Kendi kitaplarını ya da mağazalarımızdan indirimli olarak satın aldıkları kitapları, Herkese Kitap Vakfı kolilerine bırakan müşterilerimiz bugüne dek 58.500’ü aşkın kitabı toplayarak Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara ulaştırılmasına katkı sağladı.

Kızlar Sahada İş Birliğimiz: Kız çocukları için futbol okulu, lise öğrencileri ve yetişkin kadınlar için turnuvalar, kız ve erkek karma gruplar için futbol ve sosyal gelişim kampları, okullar ve firmalar için kurumsal eğitimler düzenlemekte olan ‘Ruffles Kızlar Sahada Platformu’ ile halı saha inşa ediyoruz. Söz konusu halı sahada “Kızlar Sahada” ortaklığı ile eğitim programları ve etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor.

Play-Doh ile Kutu Kutu Gelecek İş Birliğimiz: Çocukların yaratıcılığını ve hayal gücünü desteklemek için Play-Doh ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında mağazalarımızda satılan 4’lü oyun hamuru satışına istinaden Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)’na 39.900 oyun hamuru bağışı gerçekleştirdik.

Çocuk Kıyafeti Bağışı Kampanyamız: 10 yıldır devam eden ve artık bir gelenek haline gelen “Kıyafet Bağış Kampanyası” projemizi Ariel (P&G) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile iş birliği içinde planlıyor ve yürütüyoruz. Projemizin başından bu yana topladığımız kıyafetleri, 420.000 kişiye ulaştırdık.

Migros Çocuk Tiyatrosu Şenliği: Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımıza denk gelen haftalarda, Devlet Tiyatroları iş birliği ile çocukların ücretsiz olarak tiyatro oyunlarını izlemesine destek veriyoruz. 27 yıldır Migros Çocuk Tiyatrosu Şenliği etkinliğimizle bugüne kadar 1 milyon çocuğu ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturduk.

Kellogg’s ve TEGV ile İş Birliğimiz: Covid-19 salgını döneminde çocukların okuldan uzak kalması ile birlikte; teknolojik ürün ihtiyaçları ve internet erişiminin kısıtlı olması gibi olumsuzlukları önlemek için Kellogg’s ve TEGV iş birliğiyle 1.000 çocuk için 1.000 adet tablet sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Müşterilerimiz, Migros, Mjet, 5M, Macrocenter mağazalarından alacağı her bir Kellogg’s markalı ürün ile projeye 1 TL katkı sağlayarak TEGV’in belirlemiş olduğu ihtiyaç sahibi çocuklara 1.000 adet tabletin ulaştırılmasına katkıda buldu.

Kırtasiye Alışverişleri ile Eğitime Destek: Çocukların eğitimine destek vermek amacıyla, okula dönüş heyecanının yaşandığı Ağustos ve Eylül aylarında mağazalarımızda yapılan 200 TL ve üzeri kırtasiye alışverişlerinin bir kısmı müşterilerimiz adına Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı (TEGV)’na bağış yaptık.

Nestlé ve SosyalBen Vakfı ile İş Birliğimiz: Nestle ve SosyalBen vakfı aracılığıyla hayata geçirdiğimiz projede mağazalarımızda satın alınan her Nesquik Nesfit ve Corn Flakes ile eğitime destek olduk. Projenin 1. fazında 1.000 çocuğa eğitim kitleri ulaştırarak çocukların gelişimlerine katkı sağladık.

TEGV ile Bağış Kutularımız: Her sene, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Migros mağazalarımıza Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) adına bağış kutuları kuruyoruz. Aynı dönemde, mağazalarımızda %50 indirimli satılan oyuncak, çocuk kitapları ve kırtasiye ürünleri satışı gerçekleştiriyoruz. Bu ürünleri satın alan ve bağış yapmak isteyen müşterilerimiz vakıf aracılığıyla ihtiyaç sahibi çocuklara ürünleri ulaştırabiliyor.

Paşabahçe ve Meme Vakfı ile İş Birliğimiz: “1-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” kapsamında Paşabahçe Meva Pembe Kapaklı şişeye Migroskop ve 5M kataloğunda yer verip, mağazalarımızda satışa sunduğumuz her şişe için Meme Vakfı’na bağışta bulunarak meme sağlığı bilincinin geliştirilmesi ve erken teşhis olanaklarının yaygınlaşmasına katkı sağlıyoruz.

Coca Cola İçecek İş Birliğinde Depozito İade Makinesi: Yapay zeka teknolojisi ile çalışan, Teknowatt firmasının ürettiği depozito iade makinesini Ataşehir MMM mağazamızda kullanıma aldık. Tamamen yerli bir cihaz olan makine, müşterilerimize getirdikleri her 5 içecek ambalajına karşılık Coca-Cola İçecek’in desteği ile 1 Money puan kazandırıyor. Yapay zeka, görüntü işleme ve ağırlık kontrolü ile ambalaj atıklarını kabul eden makine, teknolojisi sayesinde hata olasılığını da sıfırlıyor.

OMO İş Birliğinde Yeniden Dolum Ünitesi: Hem plastik atık miktarımızı azaltmak hem de yeni plastik üretiminin önüne geçmek amacıyla, OMO iş birliği ile Yeniden Dolum Ünitesi kullanımına başladık. Ataşehir MMM mağazamıza kurulan Yeniden Dolum Ünitesi ile müşterilerimiz yanlarında getirdikleri boş deterjan şişelerini ünitemize okutuyor ve ünitenin şişe boyutunu algılayarak ürünü yeniden doldurmasıyla, doldurulan yeni ürüne raftaki ürünlere kıyasla daha uyguna sahip oluyor. Hayata geçirdiğimiz uygulama ile müşterilerimizin plastik ayak izlerini azaltmanın yanı sıra mağazalarımızda deterjan satışı sebebiyle oluşan yıllık plastik miktarının da azaltılmasını hedefliyoruz.

Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı: Migros tarım sektöründe kadınların güçlendirilmesi adına Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile iş birliği içerisinde çalışıyor. 2021 yılında ikincisi gerçekleştirilen program kapsamında bugüne kadar tarım sektöründe faaliyet gösteren toplam 433 kadın girişimci arasından belirlenen 68 girişimciye online, 76 girişimciye fiziksel olarak düzenlenen kampa katılma hakkı tanındı. Tarım sektöründe kadınların güçlendirilmesi için daha sürdürülebilir, sağlam ve büyük adımlar atmak amacıyla online kampa katılan kadın girişimcilerden 36’sına 1 yıllık mentorluk desteği sağladı. Kampa katılan girişimcilerden kalite standartlarını ve uygun şartları sağlayanlara Migros bünyesinde tedarikçi olma imkanı da sunuyoruz.

TURMEPA ile Denizler Temizleniyor: Toplanan bitkisel atık yağlar sayesinde TURMEPA Deniz Temiz Derneği ile denizlerin temizlenmesine katkı sağladık. TURMEPA D-MARİN teknesi, 1.672 tekneden yaklaşık 722.000 litre atık toplamıştır. Migros’un desteğiyle toplanan atık miktarı ise 280.000 litreye ulaştı. Bu sayede 2,3 milyon litre deniz suyunun temiz kalmasını sağladık.

Migros Up ve Ottan Studio ile Kuruyemiş Kabuğundan Reyon: Mağazalarımızda satılan ceviz ve fındık kabuklarından Migros Up ve OTTAN Studio iş birliğinde ileri dönüşüm tekniğiyle üretilen raflarımızı, M Life markalı ürünlerimizin reyonlarında kullandık. Rafların yapım aşamasında ilk olarak kabukları temizliyor ve dezenfekte ediyoruz. Öğütülen ve boyutlarına göre ayrılan kabukları biyo-komposit malzemenin ana hammaddesi haline getiriyoruz. Bir sonraki adımda ise %68’i fındık ve ceviz kabukları, kalanını ise yeşil reçinenin oluşturduğu karışımı kalıplara döküyor ve fırınlama işlemini gerçekleştirerek nihai plakalar elde ediyoruz. Böylece ürün atıkları ile ekonomiye katkı sağlarken aynı zamanda çevre için de atıkların geri kazanımını sağlıyoruz.

Frosch Doğanın Gücüyle Temizlik Projesi: Frosch, Migros ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) iş birliğiyle Riva 2. koyu temizlendi. #Doğanıngücüyletemizlik sloganıyla gönüllü katılımcıların da desteği ile sahildeki 60 kg çöpün denizlere karışması deniz canlılarına zarar vermesi engellendi.

Migros & Duracell Atık Pil Toplama Projesi: Duracell ile Atık Pilleriniz İyiliğe Dönüşecek projesi kapsamında mağazalarımızdaki geri dönüşüm noktalarına getirilen 4.000 kg’dan fazla atık pili toplayarak 1.350 adedin üzerinde beyaz bastonu ihtiyaç sahibi görme engellilere ulaştırdık.