Çalışmalarımız

Migros Kadın Akademisi

Perakende sektöründe okul niteliği taşıyan Migros Perakende Akademisi’nin Aile Kulüpleri ve İyi Gelecek Elçileri ile güçlerini birleştirmesiyle 2021 yılı başında Migros Kadın Akademisi hayata geçirildi. Kadınların farklı konularda aldıkları eğitimlerle kendilerini geliştirmelerine ve yeni beceriler edinmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan bu eğitim platformu, kişisel gelişim eğitimleri, hobi kazandırma ve mesleki eğitimler gibi birçok alanda üyelerine destek vermeyi hedefliyor.

Ek olarak, işini kurma noktasına gelen kadınların çalışma hayatına katılımlarına ve ürettikleri ürünleri pazarlamalarına da destek olması planlanıyor. Eğitim ve yeni içeriklerin düzenli aralıklarla ekleneceği platforma erişim, MigrosTV üzerinden kolay bir şekilde sağlanabilecek. Migros olarak, bu akademi aracılığı ile 3 yılda 1 milyon kadına ulaşmayı hedefliyoruz.

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu programımız ile müşterilerimize dengeli beslenme, günlük fiziksel aktivitenin artırılması, yeterli su tüketimi, ağız ve diş sağlığı konusunda kişiye özel bilgilendirme, interaktif tavsiyeler ve indirimli ürün önerileri sunuyoruz. Migros Money uygulaması üzerinde oluşturulan “Sağlıklı Yaşam Yolculuğu” bölümünde, Money kart üyesi müşterilerimizin gıda alışverişleri ile önerilen tüketimi karşılaştırıyor, dengeli beslenmek için ihtiyaç duydukları besin gruplarına yönelik mesaj ve indirimli ürün önerileriyle olumlu davranış değişikliğini teşvik ediyoruz.

2020 yılında, Anadolu Sağlık Merkezi iş birliğiyle programımızı vegan ve vejetaryen beslenen müşterilerimiz için geliştirdik. Ayrıca uygulama içerisinde yer alan bilgilendirme mesajlarını uzman diyetisyenlerin hazırladığı videolar yoluyla sunmaya başladık. 2018 yılında, başladığı günden bu yana programımız 2,3 milyon müşterimize ulaştı.

Programın kalıcı etkisini ölçümleyebilmek için 2020 yılında, KMPG Türkiye ile Dengeli Beslenme Endeksi’ni (DBE) hayata geçirdik. Bu endeks ile müşterilerimizin gıda alışverişlerinin ana besin gruplarına göre dağılımının yıllık ortalaması alınıyor ve önerilen tüketim oranlarına göre sapması hesaplanıyor. Programa katılan müşterilerimizin program başlamadan hemen önceki DBE skoru 70,5 iken Aralık 2020 itibarıyla bu oran 77,1’e yükseldi.

Uluslararası arenada 7 ödüle layık görülen Sağlıklı Yaşam Yolculuğu programımız Lizbon, Berlin, Londra, Tokyo, Varşova ve Monaco’daki dünya perakende zirvelerinde örnek proje olarak sunuldu, yeni nesil perakende uygulamaları arasında bir ilk olarak büyük ilgi ile karşılandı. Program 2020 yılında Latin Amerika perakende şirketlerine uyarlandı ve Japon şirketlerle görüşmelere başlandı.

Migros ile Sağlıklı Büyüyorum

Toplum sağlığına yönelik farkındalık çalışmalarımızda çocuklara özel olarak yer veriyoruz. Sağlıklı ve iyi yaşam bilincinin çocuklarda yaygınlaşması ve daha iyi yerleşmesi için 2016 yılından bu yana Migros ile Sağlıklı Büyüyorum projemizi yürütüyoruz. Şimdiye kadar Türkiye’nin 70 ilindeki 396 Migros mağazasında gerçekleştirilen çocuklar için mağaza turları, gönüllü mağaza müdürlerimiz tarafından, çocuklar ve ailelerinin Migros mağazalarına davet edilmesiyle gerçekleştiriliyor.

Sağlıklı yaşam ve bilinçli alışveriş eğitimi alan çocuklar; meyve sebzelerin faydalarından ürünlerin raflara ulaşana kadar geçtikleri kontrol süreçlerine, İyi Tarım Uygulamaları’ndan etiket okumanın inceliklerine kadar birçok bilgiye ulaşıyor. Çocuklara ayrıca, mağazalardaki atık toplama kutularının faydaları ve atıklarını geri dönüşüme kazandırarak daha iyi bir gelecek için yapabilecekleri katkılar anlatılıyor. Dengeli beslenme ve hareket etmenin öneminin vurgulandığı turlarda çocuklara Gıda Güvenliği Derneği ile hazırlanan “Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi” hediye ediliyor. Migros ile Sağlıklı Büyüyorum projesi kapsamında şimdiye kadar 176 bini aşkın çocuğa yönelik eğitim ve etkinlikler düzenlendi. 2020 yılında yaşanan salgın nedeniyle ara verilmek durumunda kalınan projenin mağaza turlarına ek olarak dijital ortama da taşınmasına karar verildi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) destekleriyle hazırlanan animasyon filme dönüştürülen eğitim 2021 yılı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yayımlandı. Eğitim videosunu Migros TV kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza

2014 yılından bu yana, orman ve sokak hayvanlarının beslenmesi için “Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza” projesini yürütüyoruz. Mağazalarımızda son kullanım tarihi yaklaşan; ancak hala tüketilebilir olma özelliğini koruyan gıda ürünleri, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) aracılığı ile sokak ve orman hayvanlarının doyurulması için bağışlanıyor. Proje kapsamında 1.120 tonu 2020 yılında olmak üzere bugüne kadar toplamda 3.016 ton gıda yardımı ile orman ve sokak hayvanlarının beslenmesine katkı sağladık.

Mağazaların çevresinde yaşayan sokak hayvanlarının, temiz ve sağlıklı bir ortamda beslenebilmesi için 25 ildeki 300 Migros ve Macrocenter mağazamızın önüne, özel tasarım mama kapları yerleştirdik. Sokak hayvanlarının fazla olduğu bölgelerde yer alan mağazalarımızda, gelen talepler doğrultusunda mama kaplarını, mağazamıza tahsis ediyoruz. Bu mağazalarımız, mama alanlarındaki kedi ve köpek mamalarını düzenli olarak tazelemeye özen gösteriyor.

Engelsiz Migros

Engelsiz Migros projemiz, engelli ve yaşlı müşterilerimize ayrıcalıklı hizmetler sunma amacımız doğrultusunda 2017 yılında başladı. Proje kapsamında, Migros Sanal Market’in mobil uygulamasını, görme engelli bireylerin kullandığı ekran okuyucu programları ile tam uyumlu şekilde tasarladık.

Ayrıca, 2021 yılı itibariyle, 50 ilimizde ‘Engelsiz Mağaza’ konseptine uygun şekilde dönüştürülen toplam 283 Migros ve Macrocenter mağazamız bulunuyor. Engelsiz mağazalarımızda:

  • Talebi doğrultusunda alışveriş sırasında eşlik etme hizmeti,
  • Yakalarındaki rozetlerinden ayırt edilebilen, işaret dili bilen en az bir çalışanımız,
  • Tekerlekli sandalyelerin geçişlerine uygun şekilde raf aralıkları,
  • Girişlerinde rampa ve korkuluk,
  • Yaşlı müşterilerin ihtiyaç durumunda kullanım için tekerlekli sandalye bulunuyor.
Engelsiz Mağazalar listesi için tıklayınız.

Gıdaya Saygı

Görsel olarak satış standartlarını karşılamayan ancak besleyiciliğini koruyan ve tüketime uygun gıda ürünlerini, web tabanlı bir bağış platformu olan “Fazla Gıda” ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. 2017 yılında, Türkiye’de ilk kez kullanmaya başladığımız bu yeni nesil uygulama sayesinde, bağışlanabilir durumdaki gıda ürünleri ile ihtiyaç sahiplerinin talepleri eşleşiyor. Böylelikle, bağışlanan gıdalar doğru adreslere ve uygun miktarda ulaşarak tamamı değerleniyor. 2020 yılında yaptığımız 1.216 ton bağış ile birlikte proje başından bu yana 3,2 ton gıdaya denk gelen 6,8 milyonu aşkın öğünün ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına destek oluyoruz. Projemizin videosunu youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Toplumsal Katkı Sağlayan İş Birliklerimiz

İçerisinde bulunduğumuz toplumla bağlarımızı güçlendirmek ve toplumsal katkı anlayışımız doğrultusunda hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimiz ile toplumun gelişimi, güçlendirilmesi ve iyi yaşam bilincinin artırılmasını amaçlıyoruz. Bu projeler kapsamında paydaşlarımızla birlikte eğitim, spor, sağlık, meslek edindirme ve yetenek gelişimi alanlarına odaklanıyoruz.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ile 2020 yılında yaptığımız plastik kapak toplama projesi kapsamında 2 adet tekerlekli sandalye bağışına destek olduk.

Her yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, mağazalarımıza Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) bağış kutuları kuruyoruz. Aynı dönemde, mağazalarımızda %50 indirimli olarak oyuncak, çocuk kitapları ve kırtasiye ürünleri satıyoruz. Bu ürünlerden satın alan ve bağışta bulunmak isteyen müşterilerimiz vakıf aracılığıyla ihtiyacı olan çocuklara ürünleri ulaştırabiliyor.

Çocuklarda okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla, müşterilerimiz ile ortak paydada buluşarak Herkese Kitap Vakfı’nı destekliyoruz. Kendi kitaplarını ya da mağazalarımızdan indirimli olarak satın aldıkları kitapları, Herkese Kitap Vakfı kolilerine bırakan müşterilerimiz bugüne dek 58.588 adet kitabı toplayarak Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara ulaştırılmasına katkı sağladı.

10 yıldır devam eden ve artık gelenekselleşmiş olan “Kıyafet Bağış Kampanyası” projemizi Ariel (P&G) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile iş birliği içinde yürütüyoruz. 2020 yılında mağazalarımızda 45.000 adet kıyafet topladık. Projemizin başından beri topladığımız kıyafetler 440.000 kişiye ulaştırıldı. Bu yılki kıyafetlerin 35.000 adeti İzmir Depremi döneminde, İzmir’deki çocuklara dağıtıldı.

Amaçları, kız çocukları için futbol okulu, lise öğrencileri ve yetişkin kadınlar için turnuvalar, kız – erkek karma gruplar için futbol ve sosyal gelişim kampları, okullar ve firmalar için kurumsal eğitimler düzenlemek olan ‘Kızlar Sahada Platformu’na mağazalarımızdan satın alınan Ruffles ürünlerinin gelirinin bir kısmıyla destek olduk.

Finish’in ‘Tasarruf Sözü’ kampanyası kapsamında, katılımcılar son yükledikleri faturaya göre tasarruf edilen suyun karşılığı kadar mağazalarımızda geçerli Finish Quantum indirimi kazandı. Proje kapsamında, 1.323 kişi bir kez, 505 kişi ise iki kez faturalarını yüklediler. Toplamda 1.402.000 litre su tasarrufu sağlandı. Diğer bir kampanyamızda mağazalarımızda satılan Finish Powerball %0 ürünlerinin gelirinin bir kısmı ile Kuyucuk Gölü’nde bulunan 50 hektarlık alanın suyla dolmasını ve 110 kuş türünün yuvalarına geri dönmesini sağladık. Daha önce Su Elçileri Projesi kapsamında 8.000 çocuğa suyun önemi hakkında eğitimler vermiştik. 2020 yılında, Covid-19 salgını sebebiyle bu eğitimleri gerçekleştiremedik.

Mağazalarımızda satışını gerçekleştirdiğimiz ‘’Procter&Gamble (P&G)’’ ürünlerinden elde edilen gelirin bir kısmını, “Minik Sporcular” projemiz kapsamında Özel Olimpiyatlar Türkiye Komitesi’ne bağışlıyoruz. 2020 yılı itibariyle ara vermek durumunda kaldığımız bu projemiz ile 2-7 yaş arasında olan ve özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızın hem yaşıtlarıyla birlikte sosyalleşmelerini hem de koordinasyon becerilerinin artmasını sağlıyoruz. Müşterilerimizin de katkısıyla, bugüne kadar toplamda 6.238 özel genç ve çocuğumuzu sporla tanıştırdık.

Toplanan bitkisel atık yağlar sayesinde TURMEPA Deniz Temiz Derneği ile denizlerin temizlenmesine katkı sağladık. Öncülüğümüzde sürdürülen Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi kapsamında DENİZTEMİZ 3 Teknesi’ne yapılan bağışlar ile Hisarönü körfezinde Selimiye koyundan, 2020 yılında 180.000 litre atık su toplandı. Böylece 1,4 milyon litre deniz suyunun temiz kalması sağlandı.

2019 yılında başlayan ‘Piller Migros’a Sütler Çocuklara’ projesiyle mağazalarımıza getirilen atık piller, TAP’a gönderildiğinde her 1 kg atık pile karşılık, 1 litre UHT tam yağlı Migros marka süt Koruncuk Vakfı’na (Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı) bağışlanıyor. 2020 yılında, müşterilerimizden topladığımız atık pilleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne (TAP) ileterek 5.676 litrelik süt bağışına aracılık ettik. Toplanan piller sayesinde aynı zamanda 110.000 m3 toprağın kirlenmesi önlendi.

2018 yılından bu yana, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve Nestlé ile birlikte yürüttüğümüz proje ile mağazalarımızda satılan Nestlé kahvaltılık gevreklerinin gelirinin bir bölümü ile Çukurova Deltası’nda deniz kaplumbağalarının, Dilek Yarımadası’nda ise yunusların izlemesi ve korunması için WWF’e destek olduk. Müşterilerimiz ayrıca aldıkları kampanyalı ambalajları, mağazalarımızda yer alan ‘Müşteri Atık Noktaları’na atarak ÇEVKO iş birliğinde geri dönüşüme katkı sağladılar. Proje kapsamında 4 ton ambalaj geri dönüşüme kazandırılırken, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 1.000 adet kırtasiye seti ve WWF tişörtü bağışlandı.

2020 yılında, CİF ile yaptığımız Temizken Güzel Projesi ile Covid-19 salgını sonunda, mağazalarımızda satılan her CİF ürünün satışından elde ettiğimiz gelirin bir kısmı ile Caddebostan sahilini temizledik. Ayrıca, başlattığımız imza kampanyası ile her 100.000 söz için 1 tane çöp kaparı İstanbul Boğazı ile buluşturduk.

Ege Orman Vakfı’nın kendi ürettiği zeytinleri raflarımızda müşterilerimize sunuyoruz. 12 yıldır, bu ürünlerin satışından elde ettiğimiz gelir ile yanmış veya zarar görmüş olan ormanlık alanları yenilemeye katkıda bulunuyoruz. Ege Orman Vakfı aracılığı ile Ege Bölgesi’ne, ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı katkısıyla yürütülen “Geleceğe Nefes” kampanyası sayesinde Türkiye’nin 81 iline fidan bağışları yaptık. Bugüne kadar toplamda 547.048 fidan dikilmesine katkıda bulunduk. “Migroslu’nun Doğasında İyilik Var” projemiz ile 2.500 fidanı Ege Orman Vakfı’na bağışladık. Ayrıca 12 Aralık ‘’Mağazacılar Günü’’ kapsamında, Mağaza çalışanlarımızın adına, mağaza sayımız kadar fidan bağışında daha bulunduk.

Nestlé DAMAK ve TEMA iş birliği ile 2011 yılında Gaziantep’te başlayan “Fıstığınız Bol Olsun” projesi bölgede, antep fıstığı tarımının verimini ve kalitesini artırıyor. Aynı zamanda, toprak korunuyor ve çiftçilerin çalışma koşulları ve hayat kalitesi artırılıyor. Bu projeye, 2020 yılında mağazalarımızda satılan Nestlé Damak ürünlerinden elde ettiğimiz gelirin bir kısmı ile 1.000 adet antep fıstığı fidanı bağışlayarak destek olduk.

2020 yılında, Ege Orman Vakfı ve Falım ile birlikte iş birliği içerisinde yürüttüğümüz ‘’Sakız Ağacı Ağaçlandırma’’ projemiz ile mağazalarımızda satılan Falım markalı ürünlerin gelirinin bir kısmını proje kapsamında bağışladık. Bu bağışla birlikte, İzmir Çeşme’de bulunan 10.000 metrekarelik alanda, 138 adet sakız ağacı fidanı dikimine başlandı.

Uni Baby ve Migros iş birliğinde “Her Yenidoğan Doğaya Yeni Fidan” kampanyasını başlattık. Proje kapsamında tüketicilerin aldığı her Uni Baby yenidoğan ıslak havlu, Çekül 7 Ağaç Ormanlarındaki Uni Baby korusunda fidan dikimine destek oluyor. Kampanya bitiminde 1.000 adet fidan Çekül tarafından dikildi ve bu fidanların 3 yıllık bakımları karşılandı.