Çalışmalarımız

Aile Kulübü

Toplum düzeni içinde en küçük ama en önemli birim olan ailenin, sağlıklı ve donanımlı olmasının üretken ve güçlü bir toplumun anahtarı olduğuna inanıyoruz. Bu bakış açısıyla İlçe Halk Eğitim Merkezleri iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz Aile Kulüplerimiz ile her yaştan kadın, erkek ve çocukların yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Farklı coğrafi yöreleri kapsayan Aile Kulüpleri’nde ücretsiz olarak meslek edindirme ve yetenek gelişim kursları veriyor ve aynı ilgi alanlarına sahip kişiler için sosyalleşme imkanı sunuyoruz.

2019 sonu itibarıyla, Türkiye çapında 27 noktadaki Migros mağazalarımızda yer alan Aile Kulüplerimizde pastacılık ve aşçılıktan el nakışı, çini, ebru sanatı, seramik boyama, ahşap boyama, yağlı boya resim ve pilatese; yabancı dil kurslarından, işaret dili, diksiyon, fotoğrafçılık ve robotik kodlamaya kadar 92 farklı alanda eğitim verdik. Üyelerinin büyük bir çoğunluğu kadınlardan oluşan Aile Kulüplerimiz, kadınların hayata daha fazla ve aktif olarak katılmalarına, kişisel gelişimlerine yatırım yapmalarına, meslek sahibi olmalarına ve çocukları için daha güçlü birer rol model oluşturmalarına destek veriyor.

Aile Kulüpleri’ne gelerek bu kurslarda edindikleri bilgi ve becerilerle birlikte aldıkları Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar ile kendi işini kuran kadınların sayısı her geçen gün artıyor.

Çocukların gelişimine de katkı sağlamayı amaçladığımız Aile Kulüplerimizde, çocuklara yönelik resim, müzik, satranç gibi eğitimler sunuyoruz. Bununla birlikte, kodlama, sürdürülebilirlik ve sıfır atık ile ilgili atölye çalışmaları da düzenleyerek çocukların bilgi ve hayal gücünü geliştiriyoruz. 2019 yılında, 14 Aile Kulübümüzde düzenlediğimiz 19 kitap okuma etkinliğimizde ve 4 şehirde düzenlediğimiz 8 farklı etkinlikte 2.000’den fazla çocuk ve ailesiyle birebir iletişim sağladık ve son 2 senede toplam 250.000 eğitim verdik.

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu

Migros Mobil uygulamamızın “Sağlıklı Yaşam Yolculuğu” başlığı altında özel bir alan oluşturduk. Burada, akıllı bir algoritma ile oluşturulan, müşterilerimizin 3 aylık gıda alışverişlerinin besin dağılımları ile günlük ideal besin tüketim tablosu yan yana yer alıyor. Global parametreler ve Sağlık Bakanlığı verilerinden yola çıkarak oluşturulan tablo ve mesajlarda müşterilerimiz, ideal tüketim ile kendi tüketimlerini karşılaştırabiliyor ve bir bakışta dengeli beslenmek için hangi besin grubunu ihmal ettiklerini görebiliyorlar. Dengeli beslenmeye yönelik olarak aradaki farkı kapatabilmeleri için kişiye özel önerileri indirimli olarak sunuyor ve sağlıklı yaşam yolculuğunu teşvik ediyoruz. Sistem müşterilerimizin grafiğini her alışveriş sonrasında güncelliyor ve iki haftada bir, yeni bir sağlıklı yaşam önerisinde bulunuyor. Ayrıca, haftalık egzersiz önerisi ile ağız ve diş sağlığı, su tüketimi ve güneşten korunma gibi konulardaki mesajların yer aldığı uygulamada; fiziksel aktivitenin artırılması için adım sayar, yeterli su tüketimi için su içme hatırlatıcısı ve ağız bakımı için diş fırçalama hatırlatıcısı gibi interaktif içeriklerle sağlıklı yaşam destekleniyor.

2019 yılında projemizin içeriğini zenginleştirmek ve projemizi geliştirmek için çeşitli iş birlikleri oluşturduk. Bu kapsamda, 2020 yılı ilk çeyreğinde Anadolu Sağlık Merkezi ile beraber Migros Mobil uygulamasında yer alan ideal tüketim tablosunu vegan ve vejetaryenler için güncelledik. Tüketim alışkanlıklarının dışında yer alan et, süt, gibi hayvansal ürünleri ideal tablolarından çıkardık ve yapmış olduğumuz Sağlıklı Yaşam Önerilerimizi onlar için yeniden düzenledik. Ayrıca uygulama içerisinde yer alan bilgilendirme mesajlarını Uzman Diyetisyenlerin hazırladığı videolar yoluyla vererek uygulamamızı daha interaktif hale getirdik.

Bunlara ek olarak, projemizin etkinliğini ölçmek için KMPG Türkiye ile beraber yeni bir performans kriteri belirledik. Dengeli Beslenme Endeksi (Balance Nutrition Index - BNI) ile müşterilerimizin gıda alışverişlerinin ana besin gruplarına göre dağılımının yıllık ortalamasını alıyoruz. Daha sonra bu verilerin, önerilen tüketim oranlarına göre sapmasını hesaplayarak tüm müşterilerimizin BNI skorunu çıkarıyoruz. Projemize katılım sağlayan müşterilerimizin proje başlamadan hemen önceki BNI skoru 70,5 iken Aralık 2019 itibarıyla bu sayının 75,7’ye yükseldiğini gördük. Böylelikle, projemizin müşterilerimizin dengeli beslenme alışkanlığı edinmelerine katkısını ölçümledik.

Sağlıklı Yaşam Yolculuğu ile proje başlangıcından 2019 yılı sonuna kadar sağlıklı yaşam farkındalığı kazandırma amacıyla 1,53 milyon kişiye ulaştık. Tedarikçi firmalarımızla yaptığımız iş birliklerimizle, 26 mağazamızda ve 4 festivalde Sağlıklı Yaşam Yolculuğu alanları kurarak, beslenme uzmanları ve diş hekimleri eşliğinde katılımcılara yüz yüze bilgilendirmeler yaptık. Sağlıklı Yaşam Yolculuğu projemiz uluslararası arenada 7 ödüle layık görüldü. 2018 ve 2019 yıllarında Lizbon, Berlin, Londra, Tokyo, Varşova ve Monaco'daki dünya perakende zirvelerinde örnek proje olarak sunuldu, yeni nesil perakende uygulamaları arasında bir ilk olarak büyük ilgi ile karşılandı.

Migros ile Sağlıklı Büyüyorum

Toplum sağlığına yönelik farkındalık çalışmalarımıza çocukları da dahil ederek etkili davranış değişikliklerinin sağlanmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda sağlıklı ve iyi yaşam bilincinin çocuklarda daha yaygın ve güçlü olarak yerleşmesi için 2016 yılından bu yana ‘Migros ile Sağlıklı Büyüyorum’ projesini yürütüyoruz.

Bugüne kadar 70 ildeki 396 Migros mağazasında çocuklar için gerçekleştirdiğimiz mağaza turları, gönüllü mağaza müdürlerimiz tarafından, çevre muhitlerdeki çocuklar ve ailelerinin Migros mağazalarına davet edilmesiyle gerçekleşiyor. Çocuklar, sağlıklı ve iyi yaşamla ilgili meyve-sebzelerin faydalarından, ürünlerin raflara ulaşana kadar geçirdiği kontrol süreçlerine, İyi Tarım Uygulamalarından, etiket okuma detaylarına kadar birçok bilgiye ulaşıyor. Ayrıca, mağazalardaki atık toplama kutularının faydaları ve atıklarını geri dönüşüme kazandırarak daha iyi bir gelecek için yapabilecekleri katkılar anlatılıyor. Dengeli beslenme ve hareket etmenin öneminin vurgulandığı turlarda çocuklara, “Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi” hediye ediliyor. Migros ile Sağlıklı Büyüyorum projesi kapsamında 3 yıldır gerçekleştirdiğimiz bilinçlendirme etkinliklerine 176.122 çocuk katıldı. Buna ilave olarak, 25 yıldır gerçekleştirdiğimiz 23 Nisan Migros Çocuk Tiyatrosu Şenliği etkinliğimizle bugüne kadar 1 milyon çocuğu ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturduk. 4 yıldır, gerçekleştirilen gösterimlerin sonunda, izleyici çocuklara Gıda Güvenliği Derneği ile birlikte hazırlanan “Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi” eşliğinde iyi yaşam bilgileri de veriyoruz.

Kalan Tazeler Küçük Dostalarımıza

Orman ve sokak hayvanlarının beslenmesi için 2014 yılından bu yana “Kalan Tazeler Küçük Dostlarımıza” projesini yürütüyoruz. Mağazalarımızda son kullanım tarihi yaklaşan ancak hala tüketilebilir olma özelliğini koruyan gıda ürünleri, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) aracılığıyla sokak ve orman hayvanlarının doyurulması için bağışlanıyor. Proje kapsamında, 2019 yılında 873 ton gıda desteği yapıldı. Bugüne kadar toplamda 1.896 ton gıda yardımı ile zor durumdaki hayvanların beslenmesine katkı sağladık.

Mağazaların etrafındaki sokak hayvanlarının temiz ve sağlıklı bir ortamda beslenebilmesi için Migros ve Macrocenter mağazalarının önüne özel tasarım mama kapları yerleştirdik. Sokak hayvanlarının fazla olduğu bölgelerdeki mağazalarımızdan gelen talepler doğrultusunda mama kaplarını mağazamıza tahsis ediyoruz. Bu mağazalarımız, kapılarının önünde bulunan mama alanlarındaki kedi ve köpek mamalarını düzenli olarak tazelemeye özen gösteriyor.

Engelsiz Migros

Engelli ve yaşlı müşterilerimiz için ayrıcalıklı hizmetler sunduğumuz “Engelsiz Migros” projemiz kapsamında, Migros Sanal Market web sitesi ve mobil uygulaması görme engellilerin kullandığı ekran okuyucu programlarla uyumlu hale getirildi. Bunun yanında, Engelsiz Mağaza statüsündeki Migros ve Macrocenter mağazalarımızda işitme engellilere yardımcı olabilmesi için işaret dili bilen en az bir çalışan bulunur ve çalışanlar yakalarındaki rozetlerle ayırt edilebilir. Girişinde engelli araçlarının geçişini kolaylaştıran rampa ve korkuluk bulunan bu mağazaların raf aralıkları da tekerlekli sandalyelerin geçişine uygun olarak tasarlandı. Yaşlı müşterilerin kullanımına yönelik tekerlekli sandalye de bulundurulan mağazalarımızda, özel sinyalizasyonla belirtilen en az bir kasa tekerlekli sandalye geçişine uygun olarak tasarlanarak engelli müşterilerin geçişi için önceliklendirildi. Engelsiz mağazalarda, engelli ve yaşlı müşterilerin yardım talep etmesi durumunda bir Migros çalışanı, alışverişleri süresince kendilerine eşlik ederek yardımcı olur.

Engelsiz Mağazalarımızın girişinde engelli araçlarının geçişini kolaylaştıran rampa ve korkuluk bulunan bu mağazalarımızda, raf aralıkları da tekerlekli sandalyelerin geçişine uygun olarak tasarlandı. Yaşlı müşterilerimizin kullanımına yönelik tekerlekli sandalye de bulundurulan mağazalarda özel sinyalizasyonla belirtilen en az bir kasa ise tekerlekli sandalye geçişine uygun olarak 90 cm aralığında ve engelli müşterilerimizin geçişi için önceliklendirilmiş durumdadır. Engelsiz Mağazalarımızda engelli ve yaşlı müşterilerimizin yardım talep etmesi durumunda bir çalışanımız, alışverişleri süresince kendilerine eşlik ederek yardımcı oluyor.

Engelsiz Mağazalar listesi için tıklayınız.

Gıdaya Saygı

Görsel açıdan satış standartlarını karşılamayan ancak besleyiciliğini koruyan ve tüketime uygun gıda ürünlerini, web tabanlı bir bağış platformu üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. 2017 yılında Türkiye’de ilk kez Fazla Gıda iş birliğinde hayata geçirdiğimiz bu yeni nesil uygulama sayesinde, bağışlanabilir durumdaki gıda ürünleri ile ihtiyaç sahiplerinin talepleri aynı platformda eşleşiyor. Böylece, bağışlanan gıdalar doğru adreslere doğru miktarda ulaştırılarak yüzde 100 değerlendirilmiş oluyor. Meyve – sebze ve kuru bakliyat ürünlerinin dahil edildiği sistem sayesinde ürünler günlük olarak gıda bankaları ve sosyal marketlere ulaştırılabiliyor. 2019 yılında 1.424 ton bağış yaparak proje başından itibaren 4 milyonu aşkın öğünün ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına destek olduk. Projemizi ülke çapındaki mağazalarımıza yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Toplumsal Katkı Sağlayan İş Birliklerimiz

“Özel Sporculara Özel Destek” kampanyası 2016 yılı itibarıyla Minik Sporcular projesine dönüştürüldü. Mağazalarımızda satılan Procter&Gamble ürünlerinden elde edilen gelirin bir bölümünün Özel Olimpiyatlar Türkiye Komitesi’ne bağışlanmasıyla, 2-7 yaş arasında özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların koordinasyon becerilerinin artmasına ve yaşıtlarıyla birlikte sosyalleşmelerine olanak sağlanıyor. 16 yılda 11 milyon Migros müşterisinin katkılarıyla, 6.238 özel genç ve çocuğun spor ile tanışmasına destek olundu. Ariel (P&G) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle yürütülen ve gelenekselleşen “Çocuk Kıyafeti Bağış Kampanyası” 9 yıldır devam ediyor. Proje kapsamında mağazalarımızda toplanan ve Ariel ile yıkanıp temizlenen 705 bin kıyafet, TOG tarafından 288 bin çocuğa ulaştırıldı.

Domestos ile gerçekleştirdiğimiz “Hijyenik Tuvalet, Sağlıklı Gelecek” kampanyası kapsamında mağazalarımızdan alınan her bir Domestos için ihtiyaç sahibi okullara ürün bağışı yapıldı. Bu iş birliğiyle Gaziantep, Van, Diyarbakır ve Antalya illerindeki 150 binden fazla çocuğun eğitim gördüğü 119 okulun tuvaletlerinin bir yıllık Domestos ihtiyacı karşılandı.

Finish’in “Tasarruf Sözü” hareketi kapsamında gerçekleştirilen kampanya ile katılımcılar, son yükledikleri fatura üzerinden bir önceki aya göre tasarruf ettikleri bedele denk gelen oranda tüm Migros mağazalarında geçerli Finish Quantum indirimi kazandı. Proje kapsamında 3,5 milyon su ve buna bağlı olarak 16.000 TL’lik tasarruf sağlandı. Yine Finish ile beraber yürütülen Su Elçileri projesiyle suyun önemi ve su kaynaklarının korunması için 8 bin çocuğa mağazalarımızda eğitimler verildi.

Lipton Ice Tea ile 2 yıldır düzenlediğimiz “Rengarenk Okullar” kampanyası kapsamında Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) desteği ile eskimiş ve tadilat ihtiyacı olan 5 okulun iç ve dış boyası yenilenerek çocukların hayatları renklendirildi.

Kadınların ekonomik olarak güçlenmesine katkı sağlamak üzere hayata geçirdiğimiz “Kalbe İşleyen Kadınlar” projesi kapsamında, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın desteklediği el emeğiyle üretilen 30.000 adet kalp şeklindeki lavanta keseleri, Vernel Max ile beraber mağazalarımızda satışa sunuldu.

Olmuksan International Paper (Olmuksan IP) ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ile 2019 yılında yapılan plastik kapak toplama projesi kapsamında 2 adet tekerlekli sandalye bağışına destek olundu.

Her yıl, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, Migros mağazalarına Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı bağış kutuları kuruluyor. Aynı dönemde, bağışta bulunmak isteyen Migros müşterileri, yüzde 50 indirimle satılan oyuncak, çocuk kitapları ve kırtasiye ürünlerinden alarak dernek aracılığı ile çocuklara ulaştırabiliyor. Çocuklarda okuma alışkanlığının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla müşterilerimiz ile ortak hareket ederek Herkese Kitap Vakfı’nı destekliyoruz. Mağazalarımızdan indirimli olarak aldıkları veya evlerinden getirdikleri kitapları Herkese Kitap Vakfı kolilerine bırakan müşterilerimiz bugüne dek 58.588 adet kitabın toplanmasına ve Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara ulaştırılmasına katkı sağladı.