Değerli Paydaşlarımız,

Migros’un 2016 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına hoş geldiniz. Bu yıl ilk kez Migros’un Yönetim Kurulu Başkanı olarak sizlere hitap etmenin keyifli heyecanını taşıyorum. Bu vesileyle, öncelikle toplantıya teşriflerinizden dolayı memnuniyetimi ifade etmek isterim.

Ekonomik ve Sektörel Değerlendirme

Migros’un değerli ortakları, yurt içinde ve yurt dışında jeopolitik ve ekonomik zorlukların yaşandığı bir yılı daha geride bıraktık. Avrupa Birliği ülkelerinde ekonomik büyümeye yönelik toparlanma işaretleri görülse de İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılma kararı ve bunun yıl içindeki yansımaları belirsizlik yaratmaya devam etti. Euro Bölgesinde düşük faiz ortamı sürdü. Amerika’da ise ekonomik canlılık büyüme tarafında kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlarken ABD Merkez Bankası’nın yıl içindeki faiz artırımları yavaş da olsa devam etti. Gelişmekte olan ülkelerde ise nispeten toparlanan petrol ve emtia fiyatları ekonomik gelişime yardımcı oldu ve büyüme rakamlarına olumlu yansımaya başladı. Türkiye gibi petrol ithal eden ülkeler açısından ise cari açık ve kurlarda artış baskısı gibi konular yeniden gündeme gelmeye başladı.

Türkiye, geçtiğimiz yıl verdiği demokrasi sınavından, bütünleşerek, halkımızın fedakarlıkları ve sağduyusu sayesinde başarıyla çıkarken, yaşanan zorluklara rağmen yılın ilk 9 ayında %2,2 mertebesinde büyüdü. Enflasyon yıllık %8,53 artış gösterdi. Diğer taraftan, hane halkı tüketimi nispeten zayıf kaldı ve ilk 9 ayda geçen yıla göre reel olarak sadece %0,2 arttı. Özellikle turizm sektörünün yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenmesi, gıda perakende sektöründe yaz aylarında talebin nispeten düşük kalmasına neden oldu.

Stratejiler ve Operasyonel Performans

Migros’un sayın ortakları, geçtiğimiz yıl Migros’un stratejilerine yön verdiğimiz bir yıl oldu. Bu anlamda, önemli kararlar aldık. Bakınız, Türkiye büyüyor, belki ekonomideki büyüme hızı geçtiğimiz yıllardaki kadar yüksek değil ancak biz ülkemizin potansiyeline inanıyoruz. Daha fazla istihdam yaratarak, ekonominin gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz. Organik büyüme stratejimizin bir parçası olarak, yurt içinde çeşitli illerde 230’un üzerinde yeni mağaza açtık. Bunun yanı sıra, Türkiye’de en önemli organize gıda perakendecilerden biri olan Kipa’nın satın alınması kararına imza attık. Kipa, ağırlıklı olarak Ege Bölgesinde faaliyet gösteren halka açık güçlü bir gıda perakendecisidir. Dünyanın en büyük perakendecilerinden İngiltere merkezli Tesco’nun uzun süre yönetiminde olduğu bu Şirkette çok değerli bilgi birikimi olduğundan eminim. Bunu kullanacağız, bunu geliştireceğiz, en iyi uygulamaları Migros’un iş süreçleriyle harmanlayacağız.

Her iki şirketimiz gücünü birleştirirken, müşterilerimize nasıl daha iyi hizmet verebiliriz sorusu hep aklımızda olacak ve bunun için çalışacağız. Bu anlamda, Kipa yatırımını son derece önemsiyorum, Migros yönetiminin Kipa’yı titizlikle yeniden kârlılığa ulaştıracağına inancım tamdır. Nihayetinde, bu önemli yatırım, Migros’un uzun vadeli büyüme planları ile örtüşen ve önümüzdeki dönemde Migros’un paydaşlarına değer yaratacak stratejik bir hamledir. Bu hamle bize daha iyi hizmet ve daha uygun fiyatlarla ürün sunma imkanı sağlayarak, müşterilerimize daha fazla fayda yaratacaktır.

Bir başka satın alma kararı Tazedirekt’in Migros bünyesine katılmasıdır. Migros’un bir teknoloji şirketi gibi yeniliklere nasıl önem verdiğini ve müşterilerinin hayatını kolaylaştıran yeni uygulamaları nasıl başarıyla hayata geçirdiğini hep birlikte izliyoruz. Migros’un sektöründeki ilk ve tek Ar-Ge Merkezi’ne sahip olması, teknolojiye ve yenilikçiliğe verdiği önemi göstermesi açısından son derece önemlidir. Bu açıdan, Tazedirekt satınalımı belki Migros’un varlıkları içerisinde küçük bir yer tutacak ancak, yerinde bir teknoloji yatırımı olarak, taze ürün gruplarına yönelik iş süreçlerini iyileştirecek ve hizmet kalitemizi arttırmamıza yardımcı olacaktır.

Neredeyse 20 yıldır e-ticaret alanında faaliyet gösteren Migros’un Sanal Market uygulaması ise sadece Şirketin satış ve kârlılığına katkı yapmakla kalmayıp aynı zamanda Şirketin sektörde değişen müşteri beklentilerini anlamasına yardımcı olmaktadır.

Migros’un Kazakistan ve Makedonya’da faaliyet gösteren mağazalarını da dikkate aldığımızda, Şirketin 2016 yıl sonu itibarıyla toplam mağaza sayısı 1.605’e ulaştı. Migros, 2016 yılında, konsolide bazda %17,8 mertebesinde büyüme kaydetti. Şirketin konsolide satışları 11 milyar TL’yi aştı. Özellikle yurt içinde, daha rekabetçi fiyatlarla ürün sunumu ve iş süreçlerinin iyileşmesiyle günden güne artan hizmet kalitesi neticesinde müşteri sayısında artış kaydedildi ve yurt içi satışlar geçen yıla göre %19,7 büyüdü. Brüt kâr tutarı geçen yıla göre %17,3 arttı ve 2.962 milyon TL olarak gerçekleşti. Yurt içinde, asgari ücret artışından kaynaklanan personel maliyetlerindeki yükselişe rağmen, etkin maliyet yönetimi sayesinde konsolide VAFÖK (Vergi, Amortisman ve Faiz Öncesi Kâr-EBITDA) 686 milyon TL’yi aştı ve VAFÖK marjı %6,2 oldu. Güçlü operasyonel kârlılığa rağmen, ağırlıkla nakit çıkışı gerektirmeyen kur farkı kaynaklı giderler ve bir kereye mahsus diğer giderler dolayısıyla 293 milyon TL net zarar kaydedildi.

Geleceğe Yönelik Beklentiler

Sayın Ortaklarımız, Migros 2017 yılında da büyümeye devam edecektir. Kipa’nın %95,5 hissesinin 01 Mart 2017’de Migros tarafından satın alınması Şirketin konsolide büyümesine önemli katkı sağlayacaktır. Etkin maliyet yönetimine yönelik çabalarımız sürecektir.

Migros’un yıl içindeki yeni mağaza yatırımları ve Kipa gibi önemli bir perakende zincirini satın alması Türkiye’nin potansiyeline ve geleceğine olan inancımızın göstergesidir. Şartlar zor da olsa, Migros olarak büyümeye devam edeceğiz, yatırımlara devam edeceğiz, istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin sürdürülebilirlik ve kurumsal yönetim alanında örnek şirketlerinden biri olarak, bu toplumun gelişimine yönelik sosyal sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Adil, şeffaf, sorumlu ve hesap verebilir bir yönetim anlayışından vaz geçmeyeceğiz. Migros, sürdürülebilirlik alanında, iklim değişikliği ile mücadele planı ve bu kapsamdaki çalışmalarıyla, uluslararası platformda alanının en itibarlı kuruluşu CDP (Karbon Saydamlık Projesi) tarafından “CDP Türkiye İklim Liderleri” ödülüne layık görüldü.

Migros’un kurumsal kültürü, esnek yönetim anlayışı ve çalışanlarının azmiyle önümüzdeki yıllarda da başarılarını sürdüreceğine yürekten inanıyorum.

Saygılarımla,

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı
 
Designed by Dreams&Bytes