Çalışanlardan topluma ‘İyi Yaşam’ Projesi 

Müşterilerine en iyi, en taze ve en kaliteli ürünleri sunmak için çalışan Migros, bu yaklaşımının bir devamı olarak; dengeli beslenme ve fiziksel aktivitenin önemini vurguladığı toplum sağlığına yönelik çalışmalarını ‘İyi Yaşam’ çatısı altında yürütmektedir. Projesinin fark yaratan boyutu ise toplumsal düzlemde bir etki oluşturmak için Migros’un önce çalışanlarına gitmiş olmasıdır. “İyi Yaşam” hareketini önce çalışanları arasında başlatan Migros, çalışanlarının gücüyle de projeyi topluma yaymıştır. Proje kapsamında, Migros çalışanlarına daha iyi bir yaşama sahip olmaları için eğitim, sağlık seminerleri, sağlık kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda, Migros çalışanlarına özel sağlık sigortası ve beslenme uzmanına kolay ve uygun ulaşım sağlanmakta, yemekhanelerde sunulan tüm yemeklerin kalorileri günlük olarak duyurulmakta ve diyet menü seçenekleri sunulmaktadır. Vücut sağlığı ile zihinsel dinginliğin birbiri ile bağlantılı olduğu düşüncesiyle Migros çalışanları için çeşitli hobi kulüpleri kurmakta ve çalışanlarının iş ortamında sosyalleşmesi ve hobi edinmesini mümkün kılmaktadır. Ayrıca, her yıl düzenlenen Migros Spor Şenlikleri ile Türkiye çapından Migros çalışanları bir araya gelmektedir. Tenis, masa tenisi, satranç, basketbol, voleybol, futbol gibi pek çok dalda düzenlenen yarışmalarla çalışanlar hem spor yapma hem de sosyalleşme imkanı bulmaktadır. 2016 yılında sekizincisi düzenlenen Migros Spor Şenlikleri’ne Türkiye’nin farklı bölgelerinden, 281 Migros çalışanı katılmıştır. Böylece, sağlıklı ve iyi yaşam farkındalığı artan Migros çalışanları konuyu sahiplenmiş ve birer İyi Yaşam elçisi haline gelerek bu hareketin topluma yayılımı için sorumluluk üstlenmiştir.
 
  • Harekete Geç projesi: 2013 yılında başlatılan ve Migros uygulamasını indirerek yaşadığı şehri seçen müşterilerin yürüdükçe puan kazanmalarını amaçlayan bu projenin 2016 yılında gerçekleşen 2. fazında ise Money Club sadakat programı projeye dahil edilmiştir ve Migros müşterileri adım attıkça Money puan kazanmıştır. Projeye katılan Migros müşterileri toplamda dünya çevresinde 182 tur atmayı sağlayacak kadar adım atmıştır. 
  • Migros Çocuk Tiyatrosu: Migros, çocuklara ve ailelerine ulaşmak için iyi bir araç olarak gördüğü Migros Çocuk Tiyatrosu’nda sergilediği oyunun konusunu da sağlıklı beslenme ve fiziksel hareketin önemi olarak güncellemiştir. 2016 yılında gerçekleştirdiği 23 Nisan etkinlikleri kapsamında yaptığı tiyatro gösterimlerinde Migros çalışanları, izleyici çocuklara, Gıda Güvenliği Derneği ile hazırlanan “Migros Sağlıklı Büyüme Rehberi” eşliğinde İyi Yaşam eğitimi vermiştir. 
  • İyi Yaşam Mağaza Turları: İyi Yaşam eğitimlerinin yakaladığı başarı sonucunda, eğitimler Migros mağazalarına taşınmıştır. Gönüllü katılımla belirlenen 99 Migros mağaza müdürü, İyi Yaşam’ın çocuklara en doğru şekilde anlatılması için eğitim almış ve bölgelerindeki çocukları mağazalarına davet etmiştir. Mağazalarını gezdirdikleri çocuklara taze ürünler başta olmak üzere ürün özellikleri, fiziksel aktivite ile alınan besinlerin enerjisinin nasıl dengelenebileceği ve sağlıklı ve güvenli alışveriş tekniklerini yerinde anlatmışlardır.
Migros, İyi Yaşam kapsamındaki çalışmalarıyla, yalnızca 2016 yılında 60 bin aileye ulaşmıştır.

Engelli ve Yaşlılar için ‘Engelsiz Mağaza’

Migros yaşlı ve engelli müşterilerinin daha iyi bir alışveriş deneyimi yaşaması için “Engelsiz Mağaza” projesini başlatmıştır. İşitme engelli müşteriler için bu mağazaların yönetici veya danışma personellerine işaret dili eğitimi verilmiş, yürüme engelli müşteriler için de en az bir kasanın 90 cm geçiş aralığına sahip olması sağlanmıştır. Mağaza girişleri rampalı hale getirilmiş, raf aralıkları tekerlekli sandalye geçişine uygun tasarlanmıştır. Bu mağazalarda yaşlı ve engelli müşterilerin kullanımı için tekerlekli sandalye bulundurulmakta ve talep eden müşterilere bir mağaza çalışanı eşlik ederek yardımcı olmaktadır.

Migros Engelsiz Mağaza listesi için tıklayınız!

Özel Sporculara Özel Destek

Migros, toplumdaki ihtiyaç alanlarını tespit ederek bu alanlarda sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirerek çalışmalarını güçlendirmektedir. İyi Yaşam projesinin yanı sıra paydaşlarıyla işbirliği içinde; eğitim, spor ve sağlık alanlarında çeşitli projeler yürütmektedir. Migros’un spor alanında yürüttüğü en uzun soluklu projesi olan “Özel Sporculara Özel Destek” kampanyası 2004 yılından bu yana devam etmektedir. Proje, 2016 yılı itibarıyla Minik Sporcular projesine dönüştürülmüş ve 2-7 yaş arasında özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların koordinasyon becerilerinin artmasını ve yaşıtlarıyla birlikte sosyalleşerek kaliteli zaman geçirmelerini olanak sağlanmıştır. Proje ile Migros mağazalarında satılan Proctor&Gamble ürünlerinden elde edilen gelirin bir bölümü Özel Olimpiyatlar Türkiye Komitesi’ne bağışlanmaktadır. Proje, 12 yılda 8 milyon Migros müşterisinin katkılarıyla, 5.500 özel gencin spor ile tanışmasını mümkün kılmıştır.

Erken Teşhisin Önemine Vurgu

Migros, 2016 yılında meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla bir işbirliğine imza attı. Migros mağazalarından yapılan pembe kurdele etiketli Pantene ürünlerinin veya özel pembe Pantene paketlerinin satışından elde edilen gelirin bir kısmı Memeder’e bağışlanmıştır.


İyi Tarım Uygulamaları

Migros’un, meyve-sebzede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile 2010 yılında başlattığı “İyi Tarım Uygulamaları” projesi, Türk tüketicisinin en iyi tarım ürünlerini güvenle tüketmeleri, gelecek nesillerin sağlıklı beslenmesi ve Türkiye’deki tarım arazilerinin çevreci uygulamalarla daha verimli ve üretken olmasını hedefleyen bir projedir. Söz konusu uygulama ile Migros, İyi Tarım’la meyve sebzede, insan, hayvan, çevre sağlığını koruyan tarım modelini ve pestisit analizleri, izlenebilir ürünler gibi konularda 224 kritere dayalı kontrol sistemini Türkiye’de ilk kez uygulayan perakende şirketi olmuştur. 2016 sonuna kadar toplamda 448.864 bin ton İTU’lu meyve ve sebzeyi müşterilerine ulaştıran Migros, 6 yılda 6.291 üreticisinin de dünya standartlarında güvenilir tarım yapmasını sağlamıştır.
İyi Tavuk

Migros, 2013 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İyi Tarım Uygulamaları kapsamında beyaz et standartları ile “Hayvansal Üretimde İyi Tarım Uygulamaları” projesini hayata geçirmiştir. Bu kapsamda beyaz et ve yumurta tedariği 317 İyi Tarım Uygulamaları kriterlerine göre gerçekleştirilmektedir. Migros; çevre, insan sağlığı ve hayvan refahına duyarlılığı esas alan kontrollerden geçen ‘İyi Tarım’ logolu ‘İyi Tavuğu’ ilk kez raflarına koyan perakendeci olmuştur. 2016 yılında, tavuk eti üretiminde 9 adet tedarikçi firmanın, İTU usul ve esaslarına göre üretim yaptığı 1.126 kümesten ürün alımı gerçekleştirilmiştir.

İyi Et

Migros gıda perakende sektöründe Türkiye’nin en büyük et işleme tesisine sahip olup, burada üretilen ve işlenen etler çiftlikten sofraya bizzat kontrol edilerek ulaştırılmaktadır. Tesiste gerçekleştirilen, tüm üretim süreçleri TSE tarafından belgelenmiş durumda olup, ürünlerin standartlara uygun olup olmadığının analizlerinin yapıldığı laboratuvarlar bulunmaktadır. MİGET’te üretilen ürünler, 220 kontrol noktasından geçtikten sonra raflardaki yerini almaktadır.

Uzman Kasap

Migros, taze ürünlerde, lojistik ağının desteği ile kalite ve tazelik anlamında güçlü bir rekabet avantajına sahiptir. Şirket, 2013 yılında yenilenen taze et işleme tesisi ile tüm et ihtiyacını kendisi üretmektedir. Dana ve kuzuları, denetlediği çiftliklerden tedarik eden Migros, kırmızı eti tüm mağazalarına günlük olarak ulaştırmaktadır. Şirket, pişmeye hazır ürünler ve köftelerini, “Uzman Kasap” markası ile paketli olarak el değmeden üretmektedir 2015 yılında iTQi tarafından düzenlenen uluslararası yarışmada, Uzman Kasap Soslu Tandırlık Kuzu Eti ve Pastırmalı Burger ürünleri, Michelin şefleri ve sömeliyelerden oluşan bir jüri tarafından 2015 Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görülmüştür.