Dengeli Beslen+Harekete Geç =İyi Yaşam

Toplum sağlığına yönelik önemli projeler geliştiren Migros, sahip olduğu “İyi Yaşam” mottosu altında yürüttüğü “dengeli beslenme” ve “harekete geç” uygulamaları ile sağlıklı yaşamın bir hayat biçimi haline gelmesine yönelik çalışmalar yürütmektedir. Migros, müşterilerinin ve hizmet verdiği toplumun sağlık ve zindeliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tüketicilerinin sağlıklı iyi beslenmeye erişimi ve herkes için aktif, sağlıklı yaşamın desteklenmesi çalışmaları sonucunda oluşan pozitif etki hızla artmaktadır. Bu konuda sağlıklı yaşam, dengeli beslenme ve hayat tarzlarına yön veren enerji dengesi konusunda tüketici farkındalığının artırılmasına destek vermek amacıyla iletişim ve eğitim programlarından faydalanılmaktadır. Sağlıklı bir yaşamın en temel unsurlarından biri olan hareketi, tüketicilerin günlük hayatına sokan Migros, 2014 yılında yarışma içerikli uygulanan proje kapsamında, akıllı cihazlarından Migros Mağazam uygulamasındaki “Harekete Geç” sekmesini ve yaşadığı şehri seçen herkese, yürüdükçe kazanma imkanı vermiştir. Sporseverlerin yoğun ilgi gösterdiği proje kapsamında, en çok adım atan iller Sakarya ve Erzincan'a 2015 yılında sağlıklı yaşam parkurları kurulmuştur.Bisikletli Pazarlar

Migros, “Bisikletli Pazarlar” sloganıyla, İzmir’de bisikletçileri bir araya getiren bir başka projede haftalık bisiklet turları düzenlemiştir. 2014 yılında, bu spora desteğin bir devamı olarak ise “3. Liselerarası Bisiklet Yarışması”nı düzenlemiş, 2.500 lise öğrencisi yarışmada keyifli vakit geçirirken, 800 öğrenci bisiklet kullanmayı öğrenmiştir. ‘Bisikletli Pazarlar’ mottolu bisiklet turları 2015 senesinde de düzenlenmiş ve toplamda 3 bin kişi katılmıştır.
İyi Tarım Uygulamaları

Migros’un, meyve-sebzede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile 2010 yılında başlattığı “İyi Tarım Uygulamaları” projesi, Türk tüketicisinin en iyi tarım ürünlerini güvenle tüketmeleri, gelecek nesillerin sağlıklı beslenmesi ve Türkiye’deki tarım arazilerinin çevreci uygulamalarla daha verimli ve üretken olmasını hedefleyen bir projedir. Söz konusu uygulama ile Migros, İyi Tarım’la meyve sebzede, insan, hayvan, çevre sağlığını koruyan tarım modelini ve pestisit analizleri, izlenebilir ürünler gibi konularda güvenilir kriterlere dayalı kontrol sistemini Türkiye’de ilk kez uygulayan perakende şirketi olmuştur. Buna göre üretimin her aşaması kayıt altına alınırken, üreticinin tarlaya atılacak tohumunun seçiminden, toprakta üretimin yapılmasının çevreye olası etkisine, kullanılacak reçeteli ilaç ve gübrenin standardından, tarlada çalışan işçilerin sağlığına kadar çok sayıda kritere uygun hareket edilmektedir.İyi Et

Migros gıda perakende sektöründe Türkiye’nin en büyük et işleme tesisine sahip olup, burada üretilen ve işlenen etler çiftlikten sofraya bizzat kontrol edilerek ulaştırılmaktadır. Tesiste gerçekleştirilen, tüm üretim süreçleri TSE tarafından belgelenmiş durumda olup, ürünlerin standartlara uygun olup olmadığının analizlerinin yapıldığı laboratuvarlar bulunmaktadır.

Uzman Kasap

Migros, taze ürünlerde, lojistik ağının desteği ile kalite ve tazelik anlamında güçlü bir rekabet avantajına sahiptir. Şirket, 2013 yılında yenilenen taze et işleme tesisi ile tüm et ihtiyacını kendisi üretmektedir. Dana ve kuzuları, denetlediği çiftliklerden tedarik eden Migros, kırmızı eti tüm mağazalarına günlük olarak ulaştırmaktadır. Şirket, pişmeye hazır ürünler ve köftelerini, “Uzman Kasap” markası ile paketli olarak el değmeden üretmektedir 2015 yılında iTQi tarafından düzenlenen uluslararası yarışmada, Uzman Kasap Soslu Tandırlık Kuzu Eti ve Pastırmalı Burger ürünleri, Michelin şefleri ve sömeliyelerden oluşan bir jüri tarafından 2015 Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görülmüştür.


İyi Tavuk

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “İyi Tarım Uygulamaları” kapsamında gerçekleştirilen ‘İyi Tavuk’ projesi ise yine sektörde Migros öncülüğünde başlatılmış ve tüketicinin sağlıklı ürünlerle beslenmesi adına geliştirilmiş önemli bir projedir. Projeye katılan beyaz et tedarikçileri üretim süreçlerini; insan, çevre, hayvan sağlığı ve refahını dikkate alarak ve laboratuvar testleri uygunluğu kriterlerine göre gerçekleştirmektedir. Üreticilerin temizlenmiş ve dezenfekte edilmiş kümeslere aldığı ‘İyi Tarım Sertifikası’na sahip civcivler, veteriner hekimler kontrolünde, periyodik olarak analizleri yapılan yem ve su ile yetiştirilmekte, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının denetimlerinden geçmektedir. 2015 yılında 11 adet tedarikçi firma, tavuk eti üretiminde 419 adet çiftliği sertifika sürecine dahil etmiştir. Görsel medya araçları kullanılarak projenin müşterilere anlatımı konusunda büyük ilerleme kaydedilmiştir.
Engelli ve Yaşlılar için Yardımlar

Geliştirdiği projelerle kurumsal sosyal sorumluluk alanında fark yaratan çalışmalara imza atan Migros, engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Türkiye Engelliler Spor Eğitim ve Yardım Vakfı (TESYEV) tarafından yürütülen ‘Büyük Resim’ projesine destek olmuştur. TESYEV’in 15. yıl ‘Büyük Resim’ albüm CD’lerini mağazalarında satışa sunan Migros, bu yolla elde edilecek gelirin engelli bireylerin eğitim ve sağlık ihtiyaçlarına katkı sağlaması için aracılık etmiştir. 2011 yılında başlatılan “Alışverişte Engeller Kalkıyor” programı kapsamında, mağaza çalışanları engelli müşterilere refakat etmek ve alışverişlerini yaparken yardımcı olmak üzere görevlendirilmektedir. “Biz Taşıyalım” projesi ile çeşitli mağazalarda 65 yaş ve üzeri kişilere alışverişleri süresince mağaza personeli eşlik etmekte ve eve dönerken onların eşyalarını taşımaktadır. Bu kapsamda 2014 yılında 204 mağazada başlayan proje ile 229 adet olan engelli arabası sayısı, 2015 yılında 223 mağazada toplam 251 adete yükseltilmiştir. Buna bağlı olarak, Jet Kasalar ve MigrosJet Kasa tipi olan tüm mağazalar engelli arabası geçişine uygun hale getirilmiştir.  
Designed by Dreams&Bytes