İyi yaşamak hepimize iyi gelecek...
Migros, operasyon coğrafyasının refahını artırmayı amaçlayan, herkesin “İyi Yaşam”a ulaşması için çabalayan iyi bir kurumsal vatandaş olarak faaliyet gösterir. Faaliyet gösterdiğimiz bölgedeki ihtiyaçları belirlemek amacıyla, Kurumsal Araştırma Departmanımız çeşitli konularda yılda 35.000 müşteriyi kapsayan birçok araştırma çalışması yürütmektedir. Bu araştırmalardan elde ettiğimiz sonuçları baz alarak oluşturduğumuz sosyal sorumluluk projelerimizi çalışanlarımızın ve değer zincirimizin de katılımıyla genişleterek çarpan etkisini artırmayı hedefliyoruz.

Faaliyetlerimizi yürütürken doğal çevreyi korumaya, tarihi mirasa zarar vermemeye ve örf, adet ve gelenekler doğrultusunda hareket etmeye özen göstermekteyiz. 1954'ten beri müşterilerimizin haklarını ve sağlığını korumaya dikkat etmekteyiz. Migros tarafından başlatılan birçok yenilikçi uygulama, iyi alışveriş alışkanlıklarını ve tüketici farkındalığını teşvik etmekte, sonrasında bu uygulamalar sektör standartları haline gelmektedir.

Türkiye’de ilk kez oluşturulan “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi” içinde perakende sektöründen tek marka olarak yer aldık ve 2015 yılında endekse tekrar girerek doğaya ve insana saygılı iş süreçlerine verdiği önemi bir kez daha vurguladık. Migros aynı zamanda, “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasında 2015 yılında tekrar “Türkiye’nin En Beğenilen Perakende Şirketi” seçilmiş ve bu sayede 12 yıl üst üste bu ödüle layık görülmüştür.
Migros’ta biz tek bir yanlış uygulama ile iyi bir itibarın zedelenebileceğinin bilinciyle hareket ederiz. Bu nedenle yalnızca değer zincirimizde değil sektörümüzde de iş etiği ilkelerinin oluşturulması, yaygınlaştırılması ve benimsenmesi için çaba gösteriyoruz.

Migros Etik Kuralları, şirketimizin topluma karşı sorumluluklarını tanımlamaktadır. Ekonomik etkimize ilişkin ilk ve en temel sorumluluğumuz vergi ve diğer finansal yükümlülükleri tam olarak ve zamanında yerine getirmek ve bu alanda kamuoyunun nezdinde örnek teşkil etmektir. Verimlilik odaklı büyüme stratejimiz ve yenilikçi uygulamalarımızla, sadece değer zincirimiz için değil, Türk ekonomisi için de değer yaratıyoruz.

2015 yılsonu itibarıyle, yurt içinde 20.171, yurt dışında 1.591 olmak üzere toplam 21.762 çalışanımız bulunuyor. Kadın istihdam oranımız yurtiçi ve yurtdışında toplamda %40’tır. Migros olarak, yeni mağazalar açarak istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Ayrıca tedarikçilerimiz ile yakın işbirliği içinde çalışarak perakende sektörüne tanıştırdığımız kampanyalar ve özel olarak Migros için yapılan ürünler, sektörümüzdeki inovasyon çalışmalarına önemli örnekler teşkil etmektedir.
Migros sosyal etki alanlarını toplumsal sağlık ve hijyen, çevreye duyarlılık, sosyal kalkınmaya destek ve kültürel hayatın zenginleşmesi olarak belirlemiştir.

Sosyal bir ihtiyaç olduğunu tespit ettiği alanlarda geliştirdiğimiz projeler ile vakıf, dernek ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaktayız. Sosyal sorumluluk faaliyetlerimizin zeminini müşteri ve çalışanlarımızın bu faaliyetlerde yer almalarını teşvik ederek genişletmekteyiz. 2015 yılında şirketimiz, çeşitli vakıf ve derneklere toplam 355.975,15TL bağışta bulunmuştur.

Sağlık ve Spor
Migros olarak, müşterilerimiz ve hizmet verdiğimiz yerel toplulukların sağlığı üzerinde olumlu bir etki yaratmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla, mağazalarımızda ve faaliyet gösterdiğimiz çevrelerde birçok yenilikçi projeyi destekliyoruz.

Müşterilerimizi ‘dengeli beslenme’ ve ‘hareket etme’ konusunda sağlıklı yaşama yönlendiren uygulamalarımızı “İyi Yaşam” çatısı altında birleştirerek daha kapsamlı bir hale getirdik. “İyi Yaşam” mottosu ile toplum sağlığına yönelik geniş kapsamlı bir hareket başlatarak aynı zamanda sektörümüzde bir ilke imza attık.

Tüketicilerimizin bilinçli tercihler yapmalarında yardımcı olmamızın nedeni, onları sağlıklı bir yaşam yönünde daha doğru kararlar vermeye yönlendirmektir. Herkes için aktif ve sağlıklı yaşamın desteklenmesi yönündeki çalışmalarımız sonucunda oluşan pozitif etki hızla artmaktadır. Bu konuda sağlıklı yaşam, daha sağlıklı beslenme ve hayat tarzlarına yön veren enerji dengesi konusunda tüketici farkındalığının artırılmasına destek vermek amacıyla iletişim ve eğitim programlarından faydalanıyoruz.

Sağlıklı bir yaşamın en temel unsurlarından biri olan hareket etmeyi tüketicilerimizin günlük hayatına sokma amacıyla 2014 yılında bir yarışma düzenledik. Akıllı cihazlarından Migros uygulamasındaki “Harekete Geç” sekmesini ve yaşadığı şehri seçen herkese, yürüdükçe kazanma imkanı verildi. Sporseverlerin yoğun ilgi gösterdiği proje kapsamında, en çok adım atan illere “sağlıklı yaşam parkuru” kurulması hedeflenmişti. 22.500 kişiye ulaşılan proje kapsamında, 2015 yılında en çok yürüyerek yarışmayı kazanan Adapazarı Serdivan ve Erzincan’a “Migros Yaşam Parkuru” kuruldu. 2016 yılında projenin ikinci fazını hayata geçirdik. Migros uygulamasını indirip, günde 10 bin adım yürüyen müşterilerimize Money puan hediye ettik. İyi Yaşam çatısı altında 2016 yılında hayata geçirdiğimiz projeler ile 23.000 kişiye ulaşmayı ve onları daha hareketli bir hayat için teşvik etmeyi hedefliyoruz.

Migros olarak, 300 çalışanımızla birlikte Vodafone Halk Yürüyüşü’ne katıldık ve fuar döneminde sağlıklı yaşamla ilgili konuşmalar ve spor etkinlikleri düzenledik. Bunun yanında 52 ülkede aynı günde kutlanan ‘Global Wellness Day’ kapsamında düzenlenen etkinliklerde, sağlıklı yaşama gönül vermiş ve sağlıklı yaşam arayışında olan yaklaşık 10 bin katılımcıya Private Label Marka sağlıklı ara öğünler dağıttık. Bu kapsamda İyi Tarım ve İyi Tavuk ürünlerimizi tanıttık.

Çocukların sporu bir yaşam tarzı olarak benimsemelerini ve “fair play” duygusuna sahip olmalarını sağlamak amacıyla, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı aracılığıyla 2008-2014 yılları arasında “Genç Formalar Eğitim Programı”nı gerçekleştirdik. Program, UEFA’nın “Herkes İçin Futbol” programı kapsamında 2014 senesinde üçüncü kez Grasroots Charter yıldızı ile ödüllendirildi. “Genç Formalar” projesi de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlenen “2013 Fair Play Ödülleri”nde “Sportif Tanıtım” kategorisinde şeref ödülüne layık görüldü. Proje dahilinde Türkiye’nin dört bir yanından toplam 4.997 çocuk eğitim aldı ve projeye 245 gönüllü katıldı.

Buna ek olarak, 2015 yılında, gençlerespor dallarını sevdirmek ve daha sağlıklı bir genç nesil kazanmak amacıyla İzmir’de düzenlenen “Geleceğin Genç Sporcuları Yetişiyor” spor şenliğine sponsor olduk. Şenlik kapsamında, 8-15 yaş arası çocuklar mini tenis, okçuluk, basketbol ve penaltı dallarında yarıştı ve Migros sıralamada ilk 3’te yer alan çocukları alışveriş çekiyle ödüllendirdi.

Bunun yanında 2015 yılı içerisinde ‘Sabah Sporları’ projesini gerçekleştirdik ve proje kapsamında haftanın 6 günü, toplamda 4 bin kişiye (Güzelyalı, Bostanlı sahilleri ve Bornova olmak üzere 3 lokasyonda) spor hocası eşliğinde sabah sporu yaptırdık.

“Bisikletli Pazarlar” sloganıyla, İzmir’de bisikletçileri bir araya getiren bir başka projede haftalık bisiklet turları düzenledik. 2014 yılında, bu spora desteğin bir devamı olarak ise “3. Liselerarası Bisiklet Yarışması”nı düzenledik. 2.500 lise öğrencisi yarışmada keyifli vakit geçirdi ve 800 öğrenci de bu vesileyle bisiklet kullanmayı öğrendi. ‘Bisikletli Pazarlar’ mottolu bisiklet turlarımızı 2015 senesinde de düzenledik ve 4 yılda toplam 13 bin kişinin katılımını sağladık.

Migros'un spor alanındaki bir diğer sosyal sorumluluk projesi ise 2004 yılından bu yana devam eden "Özel Sporculara Özel Destek" kampanyasıdır. Zihinsel engelli gençleri spora teşvik etmek amacıyla mağazalarımızda satılan Proctor&Gamble ürünlerinden elde edilen gelirin bir bölümünü Özel Olimpiyatlar Türkiye Komitesi'ne bağışlamaktayız.

Spora ve özel sporcuların eğitimine destek vermek isteyen tüketicileri de içine alan bu projemiz ile 2015 sonu itibariyle 7,3 milyon Migros müşterisi yaptıkları spor yardımıyla 5.000’e yakın özel yetenekli gencin sosyal yaşamda daha etkin rol almalarına katkı sağladı.

“Alışverişte Engeller Kalkıyor” programı kapsamında 2014 yılı itibariyle 204 mağazamızda bulunan 229 adet olan engelli arabası sayımız, 2015 yılı son durumunda 223 mağazada toplam 251 adete yükseltildi. 2016 yılı itibariyle bu sayı 301’e ulaştı. Buna bağlı olarak, Jetkasalarımız ve Migros Jet Kasa tipi olan tüm mağazalarımız engelli arabası geçişine uygun hale getirildi. 2016 yılı için 25 mağaza “Engelli Dostu Mağaza” projesi için pilot olarak belirlendi ve bu mağazaların yürüme engelli, işitme engelli ve görme engelli müşterilerimizin rahatlıkla alışveriş yapması için iyileştirilme çalışmaları başlatıldı.

Ayrıca, Migros olarak Paşabahçe ile Türkiye Meme Vakfı’nın (MEVA) desteklenmesine yönelik bir proje başlattık. Proje kapsamında Paşabahçe’nin Migros için özel olarak tasarladığı su şişelerinden elde edilen gelirin belirli bir yüzdesi Meme Vakfı’na bağışlandı.

2016 yılında da meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla bir işbirliğine imza attık. Migros mağazalarından yapılan pembe kurdele etiketli Pantene ürünlerinin veya özel pembe Pantene paketlerinin satışından elde edilen gelirin bir kısmı, Memeder’e bağışlandı.

Kültür ve Sanat
Migros olarak, kültür sanata yapılan yatırımın toplumların yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirdiğine, yaratıcılığı desteklediğine inanıyoruz. Bu kapsamda uzun soluklu projelere destek veriyoruz.

Migros, 22 yıldan bu yana devam eden “Migros 23 Nisan Geleneksel Tiyatro Şenliği” ve 11 yıldır sürdürdüğü “Migros Çocuk Tiyatrosu” ile bugüne kadar Türkiye’nin birçok ilinden 1 milyona yakın çocuğun ücretsiz olarak tiyatro izlemesine olanak sağladı.

Türkiye’de tiyatro ile ilgili en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi olan Migros Çocuk Tiyatrosu, “El Ele Geleceğe” sloganı ile bugüne kadar 60 farklı ilden çocukları tiyatronun büyülü dünyası ile buluşturdu. 2015-2016 sezonunda 11. yılını kutlayan Migros Çocuk Tiyatrosu Türkiye’nin 7 farklı bölgesini gezerek temsiller sergiliyor. Enis Fosforoğlu’nun yazıp yönettiği “Uyanık Şekerci” adlı oyun, iyi yaşamın temellerinin iyi beslenerek atılabileceğine ve hareket etmenin önemine değiniyor. Migros Çocuk Tiyatrosu 2016 yılında İstanbul ve Mersin illerindeki temsillerle 11 bin çocuğa daha, iyi yaşamın temelleri konusunda bilgilendirmeler yaptı.

Bunun yanında, Devlet Tiyatroları işbirliği ile 22 yıldır devam eden ve 23 Nisan’ı kapsayan iki haftalık süreç içerisinde her yıl yaklaşık 45 temsille çocuklara ulaşan “Migros 23 Nisan Geleneksel Tiyatro Şenliği” birbirinden keyifli ve eğitici oyunlarla çocukları ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturuyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığı hafta boyunca dileyen Migros müşterileri Migros mağazalarından oyuncak, kırtasiye ve çocuk kitaplarını Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) aracılığı ile çocuklara hediye olarak gönderebiliyor.

Eğitim
Migros olarak, eğitim konusu önem verdiğimiz ve yeni projeler ürettiğimiz konuların başında geliyor. Bu konudaki adımlarımızı, gelecek nesilleri daha bilinçli ve daha etkin kılmak amacı ile atıyoruz.

2015 senesinde, Sürdürülebilirlik kavramını tüm Migros çalışanlarına yaygınlaştırmak amacıyla "Sürdürülebilirlik Maratonu" adıyla 4 etaptan oluşan oyunlaştırılmış bir eğitim hazırlandı. Eğitim Sürdürülebilirlik konusunda çalışanları hem bilgilendiriyor hem de Migros’un bu konudaki çalışmalarından onların haberdar olmalarını sağlıyor. Bu eğitim sayesinde çalışanlarımız yarışma mantığıyla eğlenerek öğrenme fırsatı yakalıyorlar. Çalışanlarımız eğitime Migros’un e- öğrenme platformu www.akademig.com’dan istedikleri yer ve zamanda ulaşabiliyorlar. Tirajı 14.750 adet olan ve 3 ayda bir yayınlanan Migros’un Kurumsal İletişim dergisi “Turuncu”ya eklenen Sürdürülebilirlik sayfasıyla da çalışanlarımızın bu konudaki gündemi takip etmeleri sağlanıyor. İlk 2 bölümü 2015 yılı içerisinde tüm Migros çalışanlarına açılan eğitim, 2016 yılında sunulan yeni 2 bölüm ile tamamlandı. Toplamda 4 etabı başarıyla tamamlayan çalışanlarımıza Migros Ödül kataloğundan ödül puanı verildi. Nisan 2016’ya kadar toplam 7354 çalışanımız bu eğitimleri aldı.

Çocuklarda okuma alışkanlığının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla müşterilerimiz ile ortak hareket ederek "Herkese Kitap Vakfı"nı destekledik. 2013 yılında başlayan proje, 2014 yılında geliştirilerek tüm Migros mağazalarına uygulandı. Müşterilerimiz mağazalarımızdan indirimli olarak aldıkları veya evlerinden getirdikleri kitapları Migros mağazalarındaki “Herkese Kitap Vakfı Kolilerine” bıraktı. Kampanya ile bugüne dek 45.300 adet kitap toplandı ve Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara ulaştırıldı.

Migros olarak, yürüttüğümüz uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra, kısa süreli ve odaklı projelere de destek vermekteyiz. Örneğin, 2014 ve 2015 yıllarında Ekim-Kasım dönemini kapsayan Anne Bebek Kataloğundaki ürünlerimizin satışından elde edilen gelirin bir kısmı Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na bağışlanarak, çocukların eğitim görmelerine destek sağladık. Ayrıca, 2015 yılında Metrocity, Ortaköy, İstinye, Anadoluhisarı ve ACR Loft Migros mağazalarımıza konumlandırılan UNICEF standları ile okul öncesi eğitim konusundaki bilgilendirme çalışmalarına destek olduk. “Çocuklar Hepimizin Eğitim ve Öğretimi Destekleme Derneği”ne okul kırtasiye setleri gönderilerek kısıtlı imkanlara sahip çocukların eğitimlerine destek verdik.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ENVER (Enerji Verimliliği Derneği) ve Migros işbirliği ile; enerji tüketiminin azalmasına yönelik alınabilecek küçük tedbirleri içeren afişler tüm Migros mağazalarında sergilenerek, ailelerin enerji tasarrufu konusunda bilgilendirilmesine destek olduk.

Ayrıca ÇEVKO ortaklığında, Migros Grubu mağazalarında, şimdiki ve gelecek kuşakların sosyal, ekonomik ve diğer gereksinimlerini karşılamaya izin veren koşulları oluşturmak ve muhafaza etmek adına sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan, tüketicilere yönelik bir eğitim programı başlattık. Eğitim uygulamasıyla, ambalaj atıklarının evsel atıklardan ayrıştırılarak toplanması gerekliliğine odaklandık.

Toplumsal Refah
Migros olarak, sosyal ihtiyaçları kısa dönemde karşılayan sosyal yardım projelerinin de önemine inanıyoruz.

Ariel (P&G) ile yürüttüğümüz, gelenekselleşen “Çocuk Kıyafeti Bağış Kampanyası” ile on binlerce çocuğa ulaştık ve ulaşmaya devam ediyoruz. Müşterilerimizin yoğun destek verdikleri bu kampanyada, mağazalarımızda toplanan giysiler, önce Ariel ile temizlenip ardından Toplum Gönüllüleri Vakfı aracılığı ile çocuklara yeni gibi tertemiz ulaştırıldı. Kıyafet Bağış Kampanyası ile 5 yılda 220 bin çocuğa ulaşıldı ve 500 bini aşkın kıyafet bağışı yapıldı.

Bunun dışında, Migros her sene Kurban Bayramı'nda Migros ve Migros Sanal Market müşterilerine Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı'na bağış göndermeleri için fırsat tanımaktadır.

HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) ile yaptığımız protokol kapsamında ise belirli Migros mağazalarında son kullanım tarihi yaklaşan ya da aynı gün dolan ürünler HAYTAP yetkililerine teslim edilerek orman, sokak ve barınak hayvanlarının beslenmesine destek olunuyor. 2014 yılında uygulanmaya konulan proje kapsamında 2015 yılsonu itibariyle 24 ilde 205 mağazamızdan destek sağlanıyor. 2016 yılında 40 ilde 338 mağazamızla HAYTAP’a verdiğimiz desteğin kapsamını genişlettik.

Kurumsal üyeliklerimiz
 • CGF (Tüketici Ürünleri Forumu)
 • GPD (Gıda Perakendecileri Derneği)
 • YASED (Uluslararası Yatırımcılar Derneği)
 • ÇEVKO (Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı)
 • GGD (Gıda Güvenliği Derneği)
 • TOBB (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği)
 • PERYÖN (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği)
 • KİD (Kurumsal İletişimciler Derneği)
 • SETBİR (Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri Ve Üreticileri Birliği)
 • TAMPF (Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu)
 • TURMEPA (Deniz Temiz Derneği)
 • ICC (Milletlerarası Ticaret Odası)
 • TUSİAD (Türk Sanayici ve İşadamları Derneği)
 • EUROCOMMERCE (AB Perakende, Toptan ve Uluslararası Ticaret Temsilciliği)
 • ETÜDER (Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği)
 • TÜYİD (Yatırımcı İlişkileri Derneği)
 • Gartner Nederland B.V.
 • TEGEP (Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği)
 • KALDER (Türkiye Kalite Derneği)

Birlikte çalıştığımız STK'lar
 • EOV (Ege Orman Vakfı)
 • TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı)
 • ZİÇEV (Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı)
 • Türk Kızılayı
 • Koruncuk (Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı)
 • WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)
 • TEV (Türkiye Eğitim Vakfı)
 • TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı)
 • TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı)
 • BEDD (Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği)
 • HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu)
 • LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı)
 • TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İhracatçıları Derneği)
 • MEVA (Türkiye Meme Vakfı)